Міжнародні соціальні опитування серед випускників старших класів показали, що майже кожен   3-ий абітурієнт у світі мріє про американську освіту. Найбільш цілеспрямовані з них втілюють свою мрію в життя, і, треба сказати, досить успішно! Деякі з них обирають канадські ВУЗи, інша частина абітурієнтів спрямовують свої сили в сторону американських вищих закладів.

Незважаючи на доволі високу вартість освіти в США та Канаді (від 8000 дол. США/рік), ВУЗи тих країн є привабливими для абітурієнтів з усього світу. Студентам надається можливість працювати та заробляти на власне навчання, що й робить більшість з них.

Сказати однозначно, що освітня система однієї країни краща за іншу – важко, адже є свої переваги та деякі недоліки у кожної з них. Але, в той же час, можна впевнено стверджувати, що освіта Канади та США – це неперевершений рівень викладання, методичних баз, передових досліджень та, загалом, якісних  академічних знань. Ну і перспективи, які також важко переоцінити!

Так історично склалось, що дві країни – США та Канада – зовсім різні, з різним менталітетом людей, поглядами на політичні та економічні питання. Тому, зовсім не дивно, що освітні системи також мають ряд відмінностей:

 1. Система оцінювання в університетах Канади задається кожним окремим закладом самостійно. Американський принцип оцінювання являється єдиною, затвердженою на державному рівні, системою і має градацію від F до А+.
 2. У США співвідношення державних та приватних вищих закладів виглядає десь як 1:1, при цьому державні – безкоштовні. У Канаді ж більшість ВУЗів являються державними і обов’язково платними, інші – приватні – здебільшого засновані християнськими громадами.
 3. Система освіти в Канаді тісно пов’язана з вивченням локального ринку професій, моніторингом актуальних потреб бізнесу. У США не приділяють так багато часу вивченню ринку та забезпечують весь спектр можливих спеціальностей для навчання.

У той же час, можна відмітити багато аспектів, які присутні у системах як канадської, так і американської систем освіти:

 1. Освіта Канади знаходиться у відповідальності локальних органів управління провінцій (10 одиниць), університети і коледжі США також мають децентралізовану систему управління і підпорядковуються місцевій владі кожного окремого штату (51 одиниця).
 2. Наявність трирівневої системи освіти – початкова, середня (школи) та вища (університети, коледжі).
 3. Навчальний рік у вищих навчальних закладах обох країн стартує у вересні та закінчується у червні, і, частіше за все, має два навчальні семестри.
 4. Університети обох країн забезпечують студентів гнучкою системою кредитування для оплати свого навчання.
 5. Вищі навчальні заклади Канади та США мають два формати – державні та приватні, на вибір абітурієнтів.
 6. Університети надають можливість безперешкодно отримувати післядипломну освіту.
 7. І, звісно, у всіх вишах США та Канади повністю відсутня расова та гендерна дискримінації.

В процесі вибору того чи іншого університету, необхідно приділяти неабияку увагу вивченню загального статусу закладу. Рекомендується вивчати основні фактори, що визначають, чи ВУЗ дійсно відповідає міжнародним вимогам для навчання та забезпечує відповідний рівень викладання: наявність сертифікатів акредитації на держаному та міжнародному рівні, ступінь кваліфікації викладацького складу, наявність соціальних програм та участь в освітніх проектах, рівень затребуваності серед абітурієнтів, репутація на міжнародній арені тощо.

Особливості і перспективи вищої освіти в США

Вища освіта в США має певну структуру, та принципи її функціонування розповсюджуються для всіх, без винятку студентів – як локалів, так і абітурієнтів з-за кордону. Ієрархія навчальних ступенів виглядає так:

 1. Громадський коледж – надає випускникам сертифікат про отримання асоціативного ступеню перед вступом до університету (AA, AS, AAS). Також, такий сертифікат дозволяє отримати робоче місце по спеціальності без продовження навчання у вищому навчальному закладі. Строки навчання – 2 роки. Для вступу необхідно 60 балів. Випускники мають право на факультативне практичне навчання (OPT) упродовж 1 року.
 2. Університет або коледж – надає випускникам диплом бакалавра (ВА, BS). Строки навчання – 4 роки. Для вступу необхідно 120-134 балів. Випускники мають право на факультативне практичне навчання (OPT) упродовж 2,5 років.
 3. Університет або коледж – надає випускникам диплом магістра (МА, MS, MBA) або сертифікат підтвердження професійного ступеню, наприклад, у юриспруденції, медицині та бізнесі (MD, JD). Строки навчання – 1-3 роки. Випускники мають право на факультативне практичне навчання (OPT) упродовж 2,5 років.
 4. Докторантура – надає ступінь доктора наук (PhD). Строки навчання залежать від спеціальності.

Бали (або кредити) напрацьовуються шляхом систематичного відвідування лекцій та лабораторних занять, виконанням теоретичних та практичних завдань та, звісно, успішним складанням відповідних іспитів.

Треба сказати, що в Америці працює розвинута система заохочування студентів у виді стипендіальних програм, програм обміну та стажувальних практик у компаніях відповідного напрямку діяльності. Іноземні студенти можуть розраховувати на інтенсивні курси англійської мови, які знаходяться на базі обраного закладу або на мовних курсах у ближньому периметрі від місця навчання.

Мінімальні вимоги для вступу в американський ВУЗ для іноземних студентів:

 • Наявність атестату про закінчену середню або вищу освіту.
 • Наявність сертифікату TOEFL, який підтверджує рівень володіння англійською мовою або готовність отримати його на місці.
 • Відповідність віковим обмеженням – до 35 років.
 • Наявність документа, що підтверджує існування на банківській картці суми 8000 – 10000 доларів для першого року навчання.

Безперечними лідерами серед ВУЗів США вважаються Йель, Каліфорнійський Технологічний інститут, Стенфорд, Гарвард, Прінстонський Університет та Масачусетський Технологічний Інститут та Чикагський Університет. Однак, є багато інших, не менш престижних закладів, які надають якісну освіту у крайні. Це Колумбійський Університет, Університет Пенсільванії, Університет Дюка, Мічіганський Університет, Університет Карнегі-Меллон та інші.

Перспективи побудови карколомної кар’єри з американським дипломом – просто неймовірні. Багато випускників отримують престижні робочі місця у найвідоміших компаніях зі світовим ім’ям у Америці, Японії, Європі та країнах пострадянського простору. В Україні диплом американського університету являється запорукою отримання найкращих посад у національних або приватних компаніях найбільшого масштабу.

Особливості і перспективи освіти у Канаді

На відміну від американських вишів, канадські заклади мають більше автономності в управлінні та вирішенні ключових аспектів навчання. Тож, кожен окремий університет може встановлювати свої власні правила, які регулюються законом Міністерства освіти окремої провінції. В деяких провінціях прийнято організовувати навчання окремо для віруючих студентів і тих, які утримуються від самовизначення у цьому питанні.

Характерною рисою ВУЗів Канади являється можливість вибору мови для навчання – англійська або французька. Для абітурієнтів з Європи це гарна можливість отримати освіту рідною мовою або тією, яка являється найбільш близькою у розумінні матеріалів навчання.

Особливості градації навчальних ступенів у Канаді виглядає так:

 1. Спеціалізовані та професійні програми (certificate and diploma programs) – це короткі навчальні курси, розраховані на період від 6 місяців до 2 років, що передбачають отримання певного професійного рівня, підтвердженого спеціальним сертифікатом. Зазвичай, такі програми проводяться на базі громадських або професійних коледжів, і являються значно доступнішими для студентів у фінансовому аспекті питання.
 2. Громадський або професійний коледж – надає здебільшого практичні знання в рамках певної спеціальності, навчання триває 2 роки. Після закінчення курсу, випускник отримує сертифікат асоційованого ступеню, що свідчить про його професійний рівень, або навіть диплом бакалавра. Дуже часто диплом бакалавра з коледжу цінується вище, аніж аналогічний диплом університету. Це пояснюється тим, що випускник коледжу має набагато більше цінних практичних навичок.
 3. Університет – забезпечує повноцінну вищу освіту:
 • Бакалавр – 3 роки;
 • Магістр – 1-2 роки;
 • Доктор наук – 4 роки.

Канадські університети отримують велику кількість державних грантів, що дозволяє їм забезпечувати освіту на всіх курсах однаково якісно. Особливо це стосується програм бакалаврату. Більшість закладів створюють об’єднані проекти та працюють сумісно для досягнення загальної мети.

Прийом іноземних студентів проходить у відповідності до наступних положень:

 • Абітурієнт повинен мати еквівалентні сертифікати своєї країни як підтвердження кваліфікації для вступу.
 • Абітурієнт повинен мати дійсний паспорт і подати заявку на отримання студентської візи.
 • Абітурієнт повинен володіти англійською або французькою мовою на достатньому рівні, щоб розуміти матеріали викладання.

Найкращим закладами вищої освіти Канади вважаються Університет Макгілл, Університет Торонто, Університет Британської Колумбії, Університет Альберта, Університет Монреаль,  Університет Макмастер, Західний Університет та Університет Квінс.

Щодо перспектив для випускників канадських вишів, то тут теж треба підкреслити наявність необмежених можливостей побудови яскравої кар’єри. Спеціалісти з дипломами канадських університетів продовжують працювати на найкращих позиціях локальних компаній країни або отримують дуже вигідні пропозиції від HR-ів європейських та західних компаній – монстрів у своєму сегменті світового бізнесу.

Канада і США – це найбільш розвинені країни у світі, які втілюють свій багатолітній успішний досвід у політиці, економіці, мистецтві та технічних напрямках діяльності в освітніх програмах університетів і коледжів. Скористайтеся можливістю стати частиною цієї неймовірної спадщини знань та отримайте свій квиток у краще майбутнє!