Зовсім недавно в одній зі статей нашого блогу ми розбирали тему, чому українські абітурієнти обирають Польщу як країну для отримання якісної освіти та які переваги вони там для себе знаходять. Зараз мова піде про особливості польської освітньої системи на всіх її рівнях та як може допомогти карта поляка в отриманні можливості безкоштовного навчання.

Перш за все, розберемося с особливостями навчання на рівнях, найбільш затребуваних для українців:

Середня освіта – технікуми та ліцеї (Szkoły ponadgimnazjalne). Ліцеї обирають ті, хто планує у подальшому поступати у ВУЗи (навчання триває 3 роки), у технікуми йдуть, щоб отримати отримати професію та почати працювати (навчання триває 4 роки).

Вища освіта – державні університети та приватні (Szkoły Wyższe). Більше половини ВУЗів знаходяться у державній відповідальності, інша їх частина являє собою приватний сегмент закладів. Навчання передбачає подальше отримання наступних ступенів:

  • Перший ступінь – бакалавр (3-3,5 роки). Виключенням по строкам навчання являються технічні спеціальності, в яких ступінь інженера необхідно здобувати впродовж 4 років. Кількість необхідних балів ECTS – від 180 до 240.
  • Другий ступінь – магістр (загальний формат – 5-6 років, як додаткова освіта – 2-2,5 роки). Кількість необхідних балів ECTS – від 90 до 120.
  • Третій ступінь – доктор наук, кандидат в доктори наук (4 роки). Кількість необхідних балів ECTS – від 270 до 360.

Учбовий рік у вищих навчальних закладах Польщі триває з жовтня до кінця червня, у деяких ВУЗах існує можливість почати навчання з лютого місяца. Існують літні канікули, строком у три місяці, та зимові – строком у два тижні. Система оцінювання відображується по шкалі від 2 до 5, де найменший показник являється найгіршим, і навпаки.

Що стосується карти поляка, то її наявність може значно полегшити абітурієнтам вирішувати фінансові питання оплати за здобуття освіти в університетах, адже їх власники можуть претендувати на безкоштовне навчання у будь-якому державному польському виші після успішної здачі вступних іспитів. Отримати карту поляка може будь-який громадянин України, котрий має рідню польської національності або той, хто веде активну діяльність на користь польської культури. Обов’язковою умовою являється знання польської мови та культури.

З минулого року Польща спростила умови для тримачів польської карти. У відповідності з недавніми змінами, вони тепер звільнені від консульських зборів за отримання і розгляд заявки на отримання польської візи, а також за прийом заяви про надання польського громадянства. Ті ж, хто приїдуть на постійне проживання у Польщу, отримають ще й матеріальну допомогу на оренду житла і мовні курси польської.

Польща – отримати якісну європейську освіту просто!